Lęk może być chorobą

Popularny i znany wszystkim strach, czyli codzienny lęk towarzyszy ludziom od zarania. Dzięki niemu przodkowie człowieka mogli unikać niebezpieczeństw. Lęk jest odczuciem naturalnym dla wielu istot na ziemi. Co innego zaburzenia lękowe.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń lękowych.

Najtrudniej dociec przyczyn, które doprowadziły do pogorszenia się stanu. Zaburzenia lękowe przyczyny ich wystąpienia i nasilenie są atrybutami osobniczymi, przypisanymi do każdego przypadku indywidualnie.

LękCzasem nasilanie się objawów może być spowodowane złą dietą lub niedyspozycją balansu chemicznego. Jedno jest pewne, szukanie przyczyn w konstrukcji charakteru lub popełnionych błędów wychowawczych zdaje się ślepym zaułkiem.

Motorem zmian w odczuwaniu lęków jest stres. Badania mózgu poddanego permanentnemu stresowi pokazuje pobudzenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie lęku.

Inne niezależne badania dowiodły, że dziedziczenie może być kluczem dla wytłumaczenia pewnych przypadków chorobowych. Skłonności do dziedziczenia zachowań lękowych można posiąść jak kolor włosów po przodkach.

Jakie rozpoznać objawy?

Jak rozpoznać zaburzenia lękowe? Nieznanego pochodzenia napięcie nerwowe towarzyszy choremu od początku choroby. Stany lękowe są coraz częstsze. Napady lęku pojawiają się z byle powodu.

Dla racjonalnego obserwatora wydają się błahe i nieadekwatne do sytuacji. Jednak cierpiący na zaburzenia lękowe nie myślą racjonalnie i nieraz drobna sprawa może wytrącić ich z równowagi. Bytowanie staje się pasmem udręki nie do wytrzymania. Bezsenność i ciągły dyskomfort związany z myślą o możliwości pojawienia się lęku nie dają normalnie funkcjonować.

Jaka jest różnica między lękiem a depresją?

Oba stany złączone są ze sobą nierozerwalnie. Jak błędne koło, w które się wpada i krąży bez końca. Depresja może nasilać stany lękowe, a permanentny lek może doprowadzić do przewlekłej, choć niezbyt ciężkiej w objawach depresji.

Leczenie zaburzeń lękowych

Diagnoza i wdrożenie leczenia należy do lekarza specjalisty. Można wybrać drogę leczenia farmakologicznego. Lekarstwa łagodzą objawy. Jednak do źródeł problemu można dotrzeć najpewniej poprzez terapię oddziałująca na psychikę.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *