Naturalne sposoby w leczeniu depresji

Każdego człowieka dopada czasami jakaś choroba związana z jego ciałem. Udajemy się wówczas do lekarza aby zdiagnozować co to jest. Obecnie medycyna posiada wiele urządzeń, które w bardzo szybki sposób pomagają w diagnozowaniu przyczyny bólu jakiejś jednostki naszego ciała.

Jednak istnieje taki stan chorobowy, które nie da się zdiagnozować aparaturą, ponieważ fizycznie nie dotyczy naszej cielesności. Dotyczy ona naszej psychiki. A mowa o depresji.

Depresja jest to taki stan chorobowy, którego można zdiagnozować poprzez utrzymywanie się przed długi okres czasu złego samopoczucia, zniechęcenia do wszystkiego, braku energii do życia, niską samooceną, poczuciem winy, ogólnym przygnębieniem, pesymizmem, brakiem apetytu, smutkiem, melancholią, apatią, sennością a w ciężkich przypadkach pojawianie się myśli samobójczych.

Jednak wszystkie te nastroje od czasu do czasu dotyczą każdego człowieka. Dlatego ważna jest wiedza na temat tego, w jaki sposób należy odróżnić depresję jako stan chorobowy od zwykłego przygnębienia lub innego czynnika wskazującego na chorobę.

To ktoś ma depresję można stwierdzić poprzez kilka czynników odróżniających stan chorobowy od zwykłych emocji, które towarzyszą ludziom każdego dnia.

Pierwszą różnicą jest czas występowania. Smutek jako emocja ma charakter krótkotrwały. Towarzyszy nam do kilku godzin. Natomiast stan chorobowy (depresja) utrzymuje się nawet do kilkunastu tygodni lub miesięcy.

Drugą różnicą jest pojedyncze występowanie smutku lub w towarzystwie innych negatywnych stanów. Smutek jako emocja występuje zazwyczaj sam. Natomiast jako stan chorobowy występuje w towarzystwie innych objawów chorobowych takich jak: lęk, bezsenność, utrata apetytu, poczucie winy i inne.

Trzecią różnicą jest łatwość w poprawieniu nastroju. Zwykły smutek jest bardzo łatwo uleczyć. Natomiast smutek spowodowany depresją jest prawie niemożliwy do uleczenia bez terapii.

Kolejną różnicą jest skutek występowania. Zwykły smutek nie wpływa znacząco na nasze życie osobiste czy zawodowe, ponieważ po jakimś niedługim czasie ustępuje. Natomiast smutek wywołany depresją nie pozwala na normalne funkcjonowanie czy to w życiu osobistym czy zawodowym.

Dzisiejsza nauka zachęca do udziału w grupach wsparciach lub wizytach u psychoterapeuty. Czasami stosowane są środki farmakologiczne, które mają uleczyć depresję. Związane są one jednak z negatywnymi skutkami ubocznymi, które często powodują odstawienie leków. Istnieją naturalne sposoby w leczeniu depresji. Są one skuteczne w leczeniu lekkich i średnich stanów depresji.

DziurawiecJednym z naturalnych sposobów na leczenie depresji jest dziurawiec zwyczajny. Ziele dziurawca jest bardzo często używane w lecznictwie. Zostało one bardzo dokładnie przebadane i poznane jest jego pozytywne działanie. Może być stosowane w stanach lękowych, zaburzeniach psychowegetatywnych, niepokojach nerwowych.

Badanie wykazują, że pozytywny wpływ dziurawca zwyczajnego mają zawarte w nim bioflawonoidy, ksantony, hyperforyna i hyperycyna. Dodatkowo pomaga on w leczeniu zaburzeń snu, bólów głowy czy stanach zmęczenie lub złego samopoczucia. Niezwykle istotnym faktem jest to, że nie wywołuje on skutków niepożądanych jakie występują przy zażywaniu leków syntetycznych.

Osoby stosujące naturalną terapię przeciwdepresyjną mogą zauważyć pierwsze pozytywne efekty już po 2-4 tygodniach. Badania wykazują, że efekty są porównywalne z efektami wywołanymi przez leki syntetyczne.

Trzeba uważać na zażywanie dziurawca w lecie i na wiosnę, ponieważ podczas tych pór roku jesteśmy wyeksponowani na intensywne promieniowanie słoneczne a przy zażywaniu dziurawca zwyczajnego możemy uczulić się na słońce. Dlatego trzeba tego słońca unikać, żeby nie wystąpiły przebarwienia na naszej skórze czy poparzenia.

Zażywając leki dobrze jest poszukać naturalnych odpowiedników, ponieważ nie niszczą one naszego naturalnego systemu obronnego organizmu a przynoszą równie dobre efekty. Co więcej są dużo tańsze od leków farmakologicznych a niekiedy nie kosztują nic, bo możemy je sami sobie zrobić z tego czym obdarzyła nas natura, np. w lasach, na łąkach czy ogrodach.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *