Paniczny lęk przed lękiem

Mózg człowieka mimo tego, że od wieków poddawany jest badaniom, to nadal kryje wiele tajemnic. Nawet najbardziej znani profesorowie medycyny przyznają, że do końca nikt mózgu ludzkiego nie zgłębił. Tak skomplikowany i taką tajemniczą zagadką jest mózg człowieka.

Jednak rozpoznanie wielu chorób psychicznych, jak i nerwic nie stanowi dla lekarzy problemu. Każdy specjalista w tej dziedzinie potrafi rozpoznać i postawić właściwą diagnozę. A co za tym idzie podjąć odpowiednie leczenie przypisując skuteczne lekarstwa, które pomogą wyjść z choroby, bądź ją zaleczą.

Panika i lęk - kobietaDolegliwości psychicznych jest bardzo dużo i nie każda z nich jest łatwa do przezwyciężenia. Tu przykładem takiej ciężkiej do opanowania dolegliwości mogą być napady lęku panicznego. Poczucie lęku w psychice osoby cierpiącej jest tak duże, że człowieka wpada w panikę.

Napad paniki choć nie trwa długo, lecz występuje w człowieku w ogromnym nasileniu. Największa jego intensywność przypada na czas od 2 do 10 minut.

Po czym lęk zaczyna stopniowo ustępować i zazwyczaj po kilkunastu minutach ustępuje zupełnie pozostawiając tylko osłabienie i przygnębienie. Bywa jednak, że jego ustępowanie jest spowolnione i wówczas może trwać nawet do 2 godzin. Napady paniki często występują w nocy. Bywa, że po nagłym przebudzeniu spowodowanym na przykład niemiłym snem.

Kiedy mogą występować napady paniki?

– Napady panicznego lęku mogą wystąpić po przeżyciu trudnej życiowej sytuacji.
– Albo mogą być związane z istniejącymi w organizmie chorobami.
– Lub nawet posiadać ukryte podłoże.
– Lecz mogą również występować bez konkretnego powodu, czyli nie posiadać żadnej z wyżej wymienionych przyczyn.

Napady panicznego lęku są niesamowicie uciążliwe dla osoby cierpiącej, gdyż wytrącają człowieka z racjonalnego myślenia i obezwładniają pozostawiając w panicznym dołku. Ogromy lęk doprowadza osobę cierpiącą do utraty logicznego myślenia.

Jak przebiega napad panicznego lęku?

– Podczas ataku paniki oddech staje się przyspieszony.
– Serce zaczyna bić szybciej, a następnie walić, jak oszalałe.
– A na końcu zaczyna brakować powietrza, co jest bardzo ciężkim doświadczeniem.
– Człowiek zdaje sobie sprawę ze swojego stanu, lecz nie potrafi zahamować stanu lekowego, który przerodził się już w straszną panikę. Najczęstszą wówczas myślą człowieka cierpiącego jest myśl, że nadszedł dla niego koniec życia i czeka go w tym momencie niechybna śmierć.
– I dlatego osoba w ataku paniki jest niespokojna. Pragnie się ratować, lecz nie potrafi.

Odczuwając napady lęku i napady paniki należy koniecznie zwrócić się do lekarza. Dla osoby cierpiącej sam strach nie jest może aż tak groźny, bo nie zagraża bezpośrednio jej życiu. Ale groźnym się staje wówczas, gdy serce zaczyna nadmiernie pracować i jednocześnie podnosi się ciśnienie krwi.

Oczywiście tak ogromny strach, jaki istnieje przy ataku paniki nie pozostaje obojętnym także wobec psychiki, która zaczyna posiadać tak zwany lęk przed lękiem. A całość przeżyć może doprowadzić do powstania depresji.

Kiedy to osoba cierpiąca nie będzie wyobrażała sobie dalszego życia z tak ogromnym, paraliżującym ją strachem, to zaczną pojawiać się zachowania depresyjne. A wraz z nimi złe myśli, które są najbardziej niebezpieczne.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *