Wygraj z niekochaną depresją!

Na depresję nie ma mądrych. Atakuje ona każdego bez wyjątku. Cierpią na nią ludzie wykształceni i niewykształceni. Cierpią bogaci i mniej zamożni. Chorują ludzie młodzi i osoby w średnim, jak i podeszłym wieku.

Depresja może pojawić się po dramatycznych przejściach, co jest sytuacją zrozumiałą. Na przykład po śmierci bliskiej osoby, lub po rozwodzie, czy wyfrunięciu dzieci z rodzinnego gniazda.

Depresja może pojawić się w początkach ciąży lub w okresie po porodowym. A także w okresie menopauzy, co też jest stanem w jakimś stopniu normalnym, gdyż związanym z szalejącymi hormonami. Lecz często depresja pojawia się także bez powodu. I atakuje stopniowo, lub nawet atakuje natychmiast.

DepresjaDepresja jest najczęstszą dolegliwością psychiczną, z którą ludzie zwracają się do psychiatry i psychologa. Bardzo ważne jest to, aby odwiedzić specjalistę już w początkowym stadium choroby. Nie warto czekać na jej rozwinięcie się, gdyż wówczas dochodzenie do zdrowia trwa dłużej i jest bardziej uciążliwe.

Depresja jest chorobą cywilizacyjną. Trzecią pod względem częstotliwości zaraz po chorobach serca i chorobach nowotworowych. Naukowcy szacują, że za kilkanaście lat niemalże każdy człowiek będzie borykał się z atakami depresji podobnie, jak z alergią. Gdyż alergia, to następna po depresji dolegliwość cywilizacyjna. Dolegliwość, która także bardzo utrudnia życie człowiekowi.

W przypadku depresji najważniejsze są dwie rzeczy:

Pierwszą z nich jest ta, aby szukać pomocy u specjalisty i nie kierować się uprzedzeniami społecznymi w stosunku do lekarzy psychiatrów. Psychika człowieka jest taką samą cząstką ludzkiego istnienia, jak dusza i ciało.
W przypadku rozterek duchowych szukamy pomocy u księdza. W przypadku chorób ciała zwracamy się o pomoc do lekarzy różnych specjalności. A w przypadku niedogodności psychicznych nie bójmy się i nie wstydźmy skorzystać z pomocy psychiatry, czy porad psychologa.

Lekarz psychiatra jest w stanie bardzo skutecznie pomóc w przypadku depresji. We współczesnej farmakologii znajdują się bardzo dobre antydepresanty, które są skuteczne i nie uzależniają, czyli możemy odstawić je po zakończonej kuracji nie obawiając się o złe samopoczucie. A także nieotumaniające osobę cierpiącą. Nie jest ona zaspana i spowolniona w działaniu.

Trzeba wiedzieć o tym, iż nieleczona depresja może przerodzić się w bardzo ciężką chorobę zagrażającą życiu człowieka. Ponieważ w przypadku ostrej depresji starci się apetyt, co osłabia organizm. A co najważniejsze, że przy ciężkiej depresji zawsze istnieją myśli samobójcze, które cierpiący człowiek może chcieć wprowadzić w życie. Dlatego nie można dopuścić do rozwinięcia się tej choroby.

Drugą nie mniej ważną rzeczą w przypadku choroby depresyjnej jest indywidualne podejście do tej dolegliwości i do siebie samego. Istnieje wówczas potrzeba uświadomienia sobie tego, że nikt nie jest wolny od chorób i dolegliwości. Więc dlaczego ja mam ich nie mieć. Jeden człowiek ma chore serce. Inny zmaga się z chorobą nowotworową.

A ja mam depresję. Muszę więc przyjąć ją, jako coś normalnego. I traktować, jak niemiły epizod w swoim życiu, który muszę przeżyć. Gdzie muszę walczyć i wygrać, bo walka z depresją najczęściej kończy się wygraną. Depresja jest chorobą, która daje się wspaniale leczyć. Trzeba tylko pamiętać o tym, iż samemu nie zdoła się pokonać tej dokuczliwej choroby. Trzeba także podczas leczenia być cierpliwym, gdyż pierwsze oznaki poprawiającego się samopoczucia są zauważalne około 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia.

Ważne jest też to, aby wobec wszystkich dolegliwości, jakie niesie stan depresyjny (a więc smutek, przygnębienie, płaczliwość, brak perspektyw na przyszłość, poczucie grzeszności, poczucie rozbicia, osłabienie pamięci i koncentracji, nadmierna senność lub najczęściej bezsenności, utrata apetytu, zaniechani relacji społecznych) starć się o to, aby depresja nas nie przestraszyła.

Często się zdarza, że osoba cierpiąca na depresję nie widzi wyjścia ze swojego stanu i nie widzi perspektyw na lepsze życie. I jest tym bardzo załamana i przestraszona. A to jest bardzo błędne podejście do siebie i do swojej dolegliwości.

Depresja mija i o tym trzeba pamiętać. Depresja, to nie koniec świata, choć tak nam się może w chorobie wydawać. To tylko stan i okres, który trzeba przeżyć, jak np. ospę. Czy stan, gdy odczuwamy wielki deficyt finansowy. Lecz po deficycie przychodzi przypływ gotówki i znowu jesteśmy szczęśliwi.

Podobnie ma się sprawa z załamaniem nerwowym. Po burzy zawsze zaczyna świecić słońce. Trzeba tylko tę burzę przetrwać i schronić się w bezpieczne miejsce. Dla osób borykających się z depresją bezpiecznym miejscem będzie gabinet psychiatry i psychologa. A wówczas wszystko dobrze się skończy, świat nabierze kolorów i życie ułoży po naszej myśli.

Comments

(0 Comments)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *